Maanpuolustuskorkeakoulun vuosipäivä yhdisti perinteet vahvaan tulevaisuuteen

Maanpuolustuskorkeakoulu
Julkaisuajankohta 15.1.2016 14.12
Tyyppi:Tiedote

Juhlallisuudet lumisessa Santahaminassa alkoivat perinteisesti paraatilla, kenttähartaudella ja ohimarssilla. Vuosipäivän vietto jatkui edellisvuoden tapaan pääauditoriossa. Vuosipäivä oli ensimmäinen uudelle Maanpuolustuskorkeakoulun rehtorille, kenraalimajuri Ilkka Korkiamäelle.

Tuore rehtori linjasi perinteitä ja tulevaisuutta peilanneessa puheessaan, että Maanpuolustuskorkeakoulun (MPKK) täytyy pohtia, mikä on olennaista silloin kun resurssit ovat niukalla.

– Panostamalla opetukseen ja tutkimukseen, luodaan tulevaisuutta niukkoinakin aikoja, kenraalimajuri Korkiamäki kiteytti.

Vuosipäivässä juhlapuheen pitänyt Kari Jordan on kokenut tekijä monella saralla. Vuonna 1956 syntynyt Jordan opiskeli Helsingin Kauppakorkeakoulussa ekonomiksi ja siirtyi pankkimaailman palvelukseen. Nykyisin hän toimii Metsä Groupin pääjohtajana ja useammassa eri yhteydessä puheenjohtajana, kuten Maanpuolustusyhdistyksen hallituksessa.

Jordanin puhe vakuutti yleisön

Vuorineuvos Jordan piti vakuuttavan esityksen johtajuudesta. Kokeneena, vakuuttavan uran tehneenä yritysjohtajana Jordanilla riitti näkemystä. Esiin nousivat niin strategian tärkeys, viestin selkeys, johtajan vastuu kuin luottamus ja rohkeuskin.

Jordanilla oli laaja näkemys hyvästä johtajuudesta ja prioriteeteista, joita yrityksellä pitää olla.  Jordan mainitsi esimerkiksi arvopohjan tärkeyden, oppimisen esimiehiltä ja avoimen palautteen tärkeyden. Vuorineuvos myös kertoi olevansa hieman kateellinen Puolustusvoimissa yleiselle toimintatavalle, jossa kenttätyön ja opiskelun välillä voi vaihdella säännöllisin väliajoin.

Hyvä johtajuus herättää luottamusta

Jordan myös paljasti oman näkemyksensä hyvästä johtajasta. Jordanin mukaan hyvä johtaja on positiivinen, energinen ja rohkea. Samalla johtaja sietää epävarmuutta ja luo luottamusta olemalla oikeudenmukainen. Se onnistuu arvostamalla ja kuuntelemalla muita ihmisiä.

Puheensa lopuksi Vuorineuvos vielä kiteytti, ettei yrityksen johtaminen ole rakettitiedettä.

– Se on terveellä järjellä ja hyvällä itsetunnolla tehtävää työtä.

Sotataidon klassikoiden neljäs osa

Vuosipäivän päiväjuhlassa julkistettiin myös Suomalaisten sotataidon klassikoiden neljäs osa ”Taistelutehon laskemiseen vaikuttaneet tekijät sodan 1941–44 aikana ja siitä tehtävät johtopäätökset”. Kirjaa esitellyt kenraalimajuri, professori Vesa Tynkkynen totesi, että sotataidon klassikossa ei painotu taiteelliset näkemykset vaan sotataidollinen älykkyys.

Kirja itsessään on kenraaliluutnantti Paavo Junttilan (1918–2005) Sotakorkeakoulussa 1950-luvun alussa kirjoitettu diplomityö. Junttilan sodanaikainen henkilöarviointi kuului näin: ”Erinomainen johtaja ja hyvä kouluttaja. Hyvä kurinpitotaito. Esiintyminen sotilaallista, rauhallista ja vakuuttavaa.”

Junttilan vaimo, Mirjam Junttila, joka oli miehensä rinnalla jo jatko-sodan aikana, luovutti diplomityön tekijänoikeudet toimituskunnan käyttöön ja valotti kirjaa varten tehdyssä haastattelussa miehensä sotilasuraa.

Kirja on ladattavissa ilmaiseksi Doria-verkkopalvelusta osoitteesta: http://www.doria.fi/handle/10024/119886

Vuosipäivänä palkitut

Päiväjuhlassa jaettiin muistoesineet Maanpuolustuskorkeakoulusta vuonna 2015 uusin tehtäviin tai reserviin siirtyneille henkilöille:

Pienoisliput

Kenttärovasti Janne Aalto

Everstiluutnantti Petteri Hemminki

Majuri Juha Hollanti

Everstiluutnantti Pekka Kortelainen

Eversti Risto Kuronen

Eversti Pasi Pasivirta

Everstiluutnantti Mika Piiroinen

Majuri Jani Ruisniemi

Majuri Tommi Sikanen

Kontra-amiraali Veijo Taipalus

Everstiluutnantti SeppoVainio

Komentajakapteeni Ville Vänskä

Standaarit

Atk-tukihenkilö Kari Astikainen

Komentajakapteeni Iiro Penttilä

Eversti Pertti Posti

Everstiluutnantti Harri Uusitalo

Sotatieteiden tutkimussäätiö jakoi tutkimusapurahan seuraaville neljälle henkilölle:

Kapteeni Heikki Lantto

Kapteeni Olli Teirilä

Kapteeni Marko Uotinen

Komentajakapteeni Pekka Snellman

Maanpuolustuksen viestisäätiö myönsi everstiluutnantti jari reposelle eversti A R Saarmaan hopeisen ansiolevykkeen tunnustukseksi suurista viestitoiminnallisista ansioista.

Jalkaväen ansioristi myönnettiin seuraaville henkilöille:

Kapteeni Heikki Huopainen

Kapteeni Antti Nissinen

Mpkk:n rehtori palkitsi aloitetoimikunnan esityksestä seuraavat henkilöt heidän tekemistään aloitteista:

Raili Ikkala

Raine Kauppinen ja Armi-Kaarina Kurjenniemi-Nurmi

(lisäksi kadetti Tapio Hakaoja)

Opetuksen laadunarvioinnissa mpkk:n rehtori on myöntänyt laatusertifikaatit seuraaville yksiköille:

Ilmasotakoulu

Johtamisen ja sotilaspedagogiikan laitos

Kielikeskus

Maanpuolustuskorkeakoulun tukisäätiö on myöntänyt henkilöstöstipendin seuraaville henkilöille:

Eversti Pasi Pasivirta

Kirjastonhoitaja Antti Kalliola

Huoltopalvelumies Timo Kaikkonen

Eversti Petteri Jouko